KURUMSAL PROFİL

Özak Global Holding, iş dünyasında 33 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve tekstil, gayrimenkul yatırım otaklığı, inşaat, turizm ve tesis yönetimi başta olmak üzere, farklı sektörlerde faaliyet gösteren Özak şirketlerini ortak bir şemsiye altında toplayan güçlü bir grup yapılanmasıdır.

1985 yılında Akbalık Ailesi tarafından hizmete sokulan atölye ile tekstil sektöründe faaliyetlerine başlamıştır. Grubun amiral gemisi olan Özak Tekstil, kuruluşundan itibaren hedeflediği yüksek kalite standartlarına kısa sürede ulaşmış, kaliteli üretim ve güncel moda akımlarını takip eden tasarım gücü sayesinde, 1990’lı yıllara uluslararası bir şirket kimliği ile girmiştir. Özellikle İstanbul, Çatalca, Malatya ve Urfa fabrikalarında dünyanın önde gelen birçok markasına üretim yapan firma, halen 7.000.000 adetin üzerindeki denim üretimi ile Türkiye ekonomisinin lokomotif kuruluşlarından biri konumundadır.

İnşaat ve gayrimenkul sektörüne 1995 yılında İnter Yapı firması ile giren Özak Global bu alanda gerçekleştirdiği başarılı işlerden aldığı güçle Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nı kurarak gayrimenkul sektöründe daha güçlü bir konuma ulaşmıştır. Uluslararası normlarda bir şirket olan Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı; çok amaçlı binalar, konut, sosyal tesis, iş merkezleri, alış veriş merkezleri gibi projeler planlamakta, yatırımcılığını yaparak hayata kazandırmakta ve pazarlamaktadır. Özak GYO, dünyadaki, mimari ve ekolojik değişimleri takip ederek projelerine fark yaratan bakış açısını yansıtmaktadır. 1.5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ulaşan Özak GYO, 2012 yılında halka açılmıştır.

Plaza, konut, AVM gibi ÖZAK GYO’nun geliştirdiği gayrimenkul projelerinin işletilmesi ve kiralanması sırasında da onlara değer katmak için 2009 yılında Akyön Tesis Yönetim Şirketi kurulmuş ve Özak grup şirketleri arasına katılmıştır. Akyön Tesis Yönetimi 400.000 m2 kiralanabilir alanın işletmesini ve kiralama hizmetlerini üstlenmiştir.

Türkiye’nin turizm potansiyeline inanan ve bu olanakları değerlendirme gerekliliğine inanan Özak Global, 2004 yılında Aktay Turizm şirketini kurmuştur. Bu şirketin turizmimize kazandırdığı ilk tesis ise 2007 yılında Antalya Belek’te açılan beş yıldızlı, 550 odalı ELA Quality Resort Oteli olmuştur. Bu dev tesis, Türk-Osmanlı mimarisindeki tarzıyla ülkemizin tanıtımına başarıyla destek vermektedir. Bunun yanı sıra Aydın Didim’de nadir bir coğrafyaya sahip özel bir koydaki ve Antalya Demre’de açık deniz etkisinden uzak bir koy içerisindeki arazilerde resort otel yatırımları üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

Özak Grubu, birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm şirketlerini ÖZAK GLOBAL HOLDİNG A.Ş. çatısı altında toplamış, dünyadaki turizm, tekstil ve inşaat teknolojilerini ve trendlerini çok yakından takip ederek yaptığı doğru hamleler ile adından söz ettirecek projeler üzerinde çalışmalarına hız vermiştir.